Enter your keyword

Hakkımızda

1970 – 1980 yılları arasında Çukurova bölgesinde beyaz peynir alım satım işi yaparak başladı. Güney Süt AŞ’nin hikayesi. Baba Öder’in girişimci ruhu ve 5 kardeşin çalışma azmi ile ilk üretim tesislerini Antalya’nın Elmalı ilçesinde 1980 yılında kurdular. Kurulan bu tesis ile bugün tanıdığımız Güney Süt’ün de temelleri atılmış oldu.

Beyaz peynir üretimi olarak başladıkları sanayicilik hayatlarına, gelen talepler doğrultusunda, 1984 yılında, süt ve süt ürünleri imalatı ile geniş bir ürün yelpazesinde devam etme kararı aldılar. Aynı yıl 5000 m2 arazi üzerine,  günlük 10 ton kapasiteli Ödesan LTD ŞTİ olarak  2. fabrikalarını Mersin’ de kuran Öder ailesi, 1992 yılında baba Öder’in bayrağı devretmesiyle genç nesille devam etme kararı aldı. Baba Öder’in çalışmaları süresince;  sektörü çok iyi analiz edebilen, vizyonları ve misyonları net, bir genç nesil yetişmişti. İkinci kuşak Öder bireyleri sıkı çalışmanın değerini öğrenmiş ve de öğreten prensipli  insanlardı.  Her birinin ayrı ayrı meziyetleri vardı. En önemlisi baba Öder onlara güveniyordu. Başlattığı bu yolda oğullarının neler yapabileceğini iyi biliyordu.

Süt ve süt ürünlerindeki aseptik dolum tecrübesini yine gelen talepler doğrultusunda, konsantre ve meyve suyu pazarında da kullanma kararı aldılar ve 30.000 m2 alana, günlük 500 ton üretim kapasiteli Yummy AŞ. 1993 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde kurulmuş oldu.

Güney Süt’ün büyüme hedefi 2000 yılında da hiç değişmedi. Yine aynı yıl 40.000 m2 alana, günlük 500 ton üretim kapasiteli süt tesisini kurdu ve ürün yelpazesini genişletti. 2007 yılında gelen talepleri daha iyi karşılayabilmek adına Konya Ereğli’de 1100 dönüm arazi üzerine 2000 baş süt hayvancılığı ile Güney Besi Çiftliği’ni kurdular. Aynı zamanda maliyetleri düşürmek ve daha iyi besin kaynağına ulaşmak adına hayvan yemlerini karşıladıkları büyük bir tarım alanı da çiftlikle birlikte hizmete girdi.

2017 yılında Türkiye ve Avrupa’nın en modern sağım hanesine sahip olan 40 dönüm arazi üzerine kurulu Güney Keçi Çiftliği’ni faaliyete geçirdiler. 2000 başlı keçi çiftliği ile ürün çeşitliliğini genişleten Güney Süt, bugün süt ve süt ürünleri pazarında yurtiçi ve yurtdışı birçok noktada tüketicilerine ulaşmaktadır.  Başta Irak, Suriye, Libya, Katar, Gürcistan, Romanya, Bulgaristan, Almanya olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapan firma, üretim kapasitesinin yeterliliği ile ihracat rakamını arttırmayı ve Türkiye pazarında tercih edilen bir marka olmayı hedefliyor.

“Grup şirket olarak 400’den fazla çalışanı ve 100’ün üstünde ürün çeşitliliği ile yoluna devam eden firmalarımız, bugün günlük 1000 ton üretim kapasitesine ulaşmıştır.”